| Product Name | 62mm M8 Threaded Heavy Duty Metal Swivel Caster |
|---|---|
| Diameter | 62mm |
| Wheel Color | Gold, SilverGold, Silver |
| Mounting | M8 Threaded Stem |
| Wheel Material | Metal / Aluminum Alloy |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
|---|---|
| Name | Furniture Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Wheel Diameter | 2″ (50 Mm) |
|---|---|
| Wheel Material | TPR |
| Mounting Type | Swivel |
| Bearing Type | Plain Bearing Or Basic Swivel Bearing |
| Load Capacity | 40 Kg |
| Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Brake Type | Total Lock Brake |
| Customized Support | Oem |
| Wheel Material | Nylon+TPR+PP |
| Usage | Medical Equipment, Medical Trolley |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Material | Polyurethane, Steel |
| Model Number | 70mm Grip Ring Stem |
| Warranty | Unavailable |
| Name | European Style 3″ (75 Mm) Transparent PU Swivel Casters – Smooth & Floor-Friendly Mobility Wheels |
|---|---|
| Material | Transparent Polyurethane (PU) |
| Load Capacity | 60 Kg |
| Type | Swivel/Stationary |
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
| Wheel Diameter | 50 Mm (2″) |
|---|---|
| Tread Width | 28 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Load Capacity | 100 Kg |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Material | PVC |
| Application | Kitchen, Bathroom, Home Office, Living Room, Bedroom, Dining, Babies And Kids, |
| Type | Furniture Caster |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Clear PU |
| Warranty | 12 Month |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Design Style | Modern |
| Wheel Material | TPR+Nylon+PP |
| Color | Grey |