| Name | Industrial Polypropylene Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | Polypropylene |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm / 160 |
| Tread Width | 25mm / 30mm / 37mm / 40mm / 50mm |
| Load Height | 95mm / 125mm / 153mm / 195mm / 240mm |
| Name | Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Name | 3‑5 Inch Polypropylene Swivel Caster Wheel With Double Ball Bearing For Trolleys And Industrial Equipment |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3 / 4 / 5 Inch |
| Bearing | Ball Bearing |
| Type | SWIVEL, Hareware, Tools, Fitting |
| Tread Width | 32 Mm |
| Product Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Industrial PP Caster Wheels – Durable Polypropylene Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Size | 4''5''6''8'' |
| Wheel Material | Polypropylene (PP) |
| Load Capacity | 260kg / 320kg / 380kg / 460kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Product Name | Cheap Price European Style Customizable Black 2″ & 3″ Polypropylene Swivel Casters – 60–100 Kg Load Light Duty Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 2″ (50 Mm) / 3″ (75 Mm) |
| Wheel Material | Polypropylene |
| Customization Support | OEM / ODM |
| Bracket / Housing | Zinc-plated Steel Swivel Bracket |
| Type | Plate Casters |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | Airport PP/TPR Caster |
| Style | Swivel & Rigid |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Swivel Radius | 75mm / 85mm / 98mm / 115mm (by Diameter) |
| Product Name | Polypropylene Tread Casters |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM / ODM |
| Tread Materials | PP |
| Bearing | Double‑ball Bearing |