| Name | Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 / 125 / 150 / 200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 100×110 Mm |
| Wheel Diameter | 2 Inch (50mm) |
|---|---|
| Load Capacity | 150kg |
| Wheel Material | Modified PP + PO (Polypropylene) |
| Bearing Type | Double Ball Bearings |
| Mounting Type | M12*25mm Threaded Stem |
| Product Name | Japanese Heavy Duty Caster Swivel Plate Double Ball Bearing High Load Capacity 4 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4inch, 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 100/130/150/200mm |
| Wheel Color | Black |
| Name | 100 mm Industrial Mid‑Heavy Duty Caster Wheels – Smooth Rolling Thermoplastic Rubber Mobility Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139mm / 170mm |
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
|---|---|
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Product Name | Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels |
| Load Capacity | 150kg-300kg |
| Bearing | Stainless Steel Double Ball Bearing |
| Product Name | Antirust TPR Industrial 304 Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels – Durable Corrosion‑Resistant Swivel & Fixed Options |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Width | 50mm |
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Load Capacity | 150kg-300kg |
| Product Name | Heavy Duty Polyurethane Wheel Caster – Aluminum Core PU & 304 Stainless Steel Bracket |
|---|---|
| Material | Cast Polyurethane, 304 Stainless Steel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4"/5"/6"/8" |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Name | 4 Inch Heavy Duty Cast Iron Core PU Caster Wheels – Industrial Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4″ / ~100 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Cast Iron |
| Wheel Core | Cast Iron |
| Tread Width | 50 Mm |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Industrial Caster Wheels With Brake, High Load Bearing |
|---|---|
| Material | PU |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Tread Width | 45 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 2 Inch Light Duty Cast Iron Swivel Caster Wheels – Small Size Heavy-Duty Cart Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | Steel, Thermoplastic Rubber |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Finish | Zinc-plated |
| Applicable Environment | Industrial Use |