| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Industrial Caster Wheels With Brake, High Load Bearing |
|---|---|
| Material | PU |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Tread Width | 45 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | 2″ / 3″ / 4″ / 5″ Orange Industrial Caster Wheels – Medium-Duty PU Casters With Swivel & Fixed Options |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane |
| Bracket Material | Steel |
| Mounting Type | Top Plate Mount |
| Wheel Diameter | 2″ / 3″ / 4″ / 5″ |
| Name | 3 Inch Swivel Rubber Industrial Caster Wheels – Heavy Duty & Smooth Rolling |
|---|---|
| Finish | Zinc Plated |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 80kgs |
| Product Name | Super Heavy Duty Industrial Caster Wheel – OEM Factory Built For Maximum Load Handling |
|---|---|
| Diameter | 8" |
| Wheel Width | 50 Mm |
| Load Capacity | 450kg |
| Plate Hole Centers | 91.2/77.5*75.5/67 Mm |
| Name | 3 4 5 Inch Wear Resistant Double Ball Bearing Trolley Casters With Brake Swivel Plate Industrial Caster Wheels |
|---|---|
| Type | SWIVEL, Hareware, Tools, Fitting |
| Wheel Diameter | 3 4 5 Inch |
| Tread Width | 32 Mm |
| Wheel Material | PP |
| Product Name | 2 Ton (2000 Kg) Super Heavy Duty Industrial Caster Wheels – High Load PU/Metal Mobility |
|---|---|
| Diameter | 12 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Width | 75mm |
| Wheel Diameter | 305mm |
| Name | Heavy Duty Industrial Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Product Name | Heavy-Duty High Load Capacity Shock-Absorbing Universal Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 125/150/200mm |
| Wheel Color | Red |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Plate Size | 115×100 Mm |