| Name | New Thread Stem PP Casters – Light Duty Furniture Caster Wheel |
|---|---|
| Type | Stem / Plate (brake/swivel/fixed) |
| Wheel Material | Polypropylence |
| Wheel Diameter | 3/4/5 Inch (75mm/ 100mm / 125mm) |
| Load Height | 105/127/154mm |
| Name | Threaded Stem TPR Medical Caster Wheel – Waterproof Anti-Rust Nylon Hospital Equipment Caster |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon, Steel, Thermoplastic Rubber |
| Stem | Solid Round Stem |
| Tread Width | 32 Mm |
| Mounting Type | Grip Ring Stem Swivel |
| Name | High Quality TPR Double Ball Bearing Solid Stem Medical Caster – Swivel Hospital Bed Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Mounting Type | Plate/Threaded Stem With Total Brake |
| Name | Universal Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Wheel Size | 25/32/38/50/63/75 Mm |
| Tread Width | 12/12/16/18/22/25 Mm |
| Load Height | 38/44/52/65/92/104 Mm |
| Name | Light-Duty Industrial TPR Caster Wheels – Smooth & Quiet Mobility For Furniture & Equipment |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | 360° Universal Swivel |
| Product Name | 4 Inch Plastic TPR Silent Swivel Medical Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4 Inch (≈ 100 Mm) |
| Wheel Material | TPR (Thermoplastic Rubber) + Plastic |
| Load Capacity | 100 Kg |
| Bearing Type | 6202/6203 Bearing |
| Product Name | 4 Inch 100mm Transparent PU Polyurethane Blue Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4 Inch |
| Wheel Diameter | 100mm |
| Wheel Color | Blue |
| Load Capacity | 70KG |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Material | Steel |
| Size | 1 1/2 Inc, 2 In ,2 1/2 In And 3 Inc |
| Bearing Type | Doulbe Ball Bearing |
| Name | Furniture Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50mm / 75mm |
| Tread Width | 25 Mm |
| Swivel Radius | 51/55/71/73 Mm (by Wheel Size) |
| Plate Size | 60.3×32 Mm / 92×63.5 Mm |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Type | Plate Caster (swivel & Rigid) |
| Wheel Diameter | 75 Mm (3″) |
| Tread Width | 27 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |