| Name | New Thread Stem PP Casters – Light Duty Furniture Caster Wheel |
|---|---|
| Type | Stem / Plate (brake/swivel/fixed) |
| Wheel Material | Polypropylence |
| Wheel Diameter | 3/4/5 Inch (75mm/ 100mm / 125mm) |
| Load Height | 105/127/154mm |
| Name | 3/4/5 Inch Thread Stem PP Furniture Caster Wheel |
|---|---|
| Type | Stem / Plate (brake/swivel/fixed) |
| Wheel Material | Polypropylence |
| Wheel Diameter | 3/4/5 Inch |
| Tread Width | 27 Mm |
| Name | Furniture Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50mm / 75mm |
| Tread Width | 25 Mm |
| Swivel Radius | 51/55/71/73 Mm (by Wheel Size) |
| Plate Size | 60.3×32 Mm / 92×63.5 Mm |
| Name | 2 Inch Transparent Crystal PVC Castors With Brake – Chrome Bracket Furniture Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 30kg |
| Plate Size | 42*42mm |
| Name | 2 Inch Light-Duty Burgundy PU Caster Wheels – Industrial & Furniture Mobility |
|---|---|
| Bearing | Plain Bearing |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Easy Installation | Simple Mounting Process For Quick Setup And Replacement |
| Name | Light-Duty Industrial TPR Caster Wheels – Smooth & Quiet Mobility For Furniture & Equipment |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | 360° Universal Swivel |
| Name | 2 Inch PU Caster Wheels – Compact Industrial & Furniture Mobility |
|---|---|
| Type | Plate Caster (brake & Swivel & Rigid) |
| Plate Size | 59*47 Mm |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 20 Mm |
| Wheel Diameter | 2″ (50 Mm) |
|---|---|
| Wheel Material | TPR |
| Mounting Type | Swivel |
| Bearing Type | Plain Bearing Or Basic Swivel Bearing |
| Load Capacity | 40 Kg |
| Wheel Size | Tread Widths Of 20 Mm And 22 Mm |
|---|---|
| Swivel Functionality | Features 360-degree Swivel Action For Enhanced Maneuverability |
| Material | Durable PP And PU Construction |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | Supports 35 Kg Or 65 Kg |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Sample | Accept |
| Type | Plate Casters |
| Warranty | Unavailable |