| Name | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Inch Industrial PP/TPR Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Wheel Material | Polypropylene (PP) / Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Tread Width | 32 Mm |
| Load Capacity | 50–180 Kg |
| Name | Light-Duty Industrial TPR Caster Wheels – Smooth & Quiet Mobility For Furniture & Equipment |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | 360° Universal Swivel |
| Name | Grey 2 / 3 / 4 Inch Silent TPR Caster Wheels Swivel Top Plate Locking Castors For Supermarket Trolley |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50 Mm / 75 Mm / 100 Mm |
| Tread Width | 18/25 Mm |
| Bearing | Plain |
| Load Height | 69 Mm / 100 Mm / 125 Mm |
| Name | 4-5 Inch Medium Duty TPR Caster Wheel Single Ball Bearing 100kg Load Capacity For Supermarket Equipment |
|---|---|
| Bearing | Single Ball Bearing With Thread Guards |
| Type | Stem / Plate (brake/swivel/fixed) |
| Wheel Material | Polypropylence |
| Wheel Diameter | 4/5 Inch |
| Name | TPR Caster Wheels |
|---|---|
| Product Name | Elastic Thermoplastic Rubber (TPR) All-Plastic Medical Casters |
| Wheel Diameter | 100mm/125mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polypropylene, Thermoplastic Rubber |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 6" (150 Mm) |
| Name | Industrial High-Elasticity TPR Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | High-Elasticity TPR |
| Thread Size | M12 × 30 Mm |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm / 160 |
| Tread Width | 25mm / 30mm / 37mm / 40mm / 50mm |
| Material | Thermoplastic Rubber |
|---|---|
| Model Number | SY-12 |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Heavy Duty 304 Stainless Steel Black TPR Caster |
| Wheel Diameter | 4'' 5'' 6'' 8'' |
| Name | Medical Castor Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | TPR Tread + PP Core |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |