| Name | Red Castor Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Wheel Size | 25/30/40/50/65/75 Mm |
| Tread Width | 13/13/17/21/27/27 Mm |
| Load Height | 38/44/52/65/92/104 Mm |
| Name | 3 Inch 75mm Transparent Black PU Office Chair Caster Wheels – Smooth Running Noiseless Floor-Protecting Casters |
|---|---|
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
| Overall Height | 93 |
| Load Capacity | 35 Kg |
| Material | Polyurethane |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Material | Nylon, Steel |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 2.5" (65 Mm) |
| Name | Threaded Stem Swivel Caster Wheels |
|---|---|
| Product Name | 5-Inch Threaded Stem Swivel Medical Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 125mm |
| Wheel Width | 32mm |
| Bearing | Deep Groove Bearing |
| Name | Threaded Stem Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster (dual‑wheel) |
| Installation | Grip‑Ring Stem (11 × 22 Mm) |
| Brake | Integrated Total‑lock (wheel + Swivel) |
| Wheel Material | TPR + Nylon |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Material | PU/PVC |
| Design Style | Contemporary |
| Product Name | 3 Inch Heavy Duty Clear Pu Furniture Transparent Caster Wheels |
| Name | 2 Inch Light-Duty Burgundy PU Caster Wheels – Industrial & Furniture Mobility |
|---|---|
| Bearing | Plain Bearing |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Easy Installation | Simple Mounting Process For Quick Setup And Replacement |
| Name | 2 Inch Transparent Crystal PVC Castors With Brake – Chrome Bracket Furniture Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 30kg |
| Plate Size | 42*42mm |
| Name | 2 / 3 Inch Light Duty Easy Installation Swivel Caster Wheels – Outdoor Furniture & Universal Caster |
|---|---|
| Type | FURNITURE CASTER |
| Tread Width | 25 Mm |
| Color | Black Wheel |
| Bearing | Ball Bearing (bearing Steel) |
| Name | 3 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |