| Product Name | Plastic Yoke Medical Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Mounting Type | Threaded Stem With Total Brake |
| Name | Threaded Stem TPR Medical Caster Wheel – Waterproof Anti-Rust Nylon Hospital Equipment Caster |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon, Steel, Thermoplastic Rubber |
| Stem | Solid Round Stem |
| Tread Width | 32 Mm |
| Mounting Type | Grip Ring Stem Swivel |
| Name | Medical Device Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Mounting Type | Threaded Stem With Total Brake, Bolt Hole, Top Plate... |
| Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Brake Type | Total Lock Brake |
| Customized Support | Oem |
| Wheel Material | Nylon+TPR+PP |
| Usage | Medical Equipment, Medical Trolley |
| Product Name | 2 Inch (50 mm) Small Heavy Duty Swivel Caster – Universal Heavy‑Load Industrial Trolley Wheel |
|---|---|
| Material | TPR+Nylon+ABS |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Name | 125 mm Industrial ESD Anti‑Static PU Caster Wheels – Medium Duty Conductive Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm, 100 Mm, 125 Mm |
| Wheel Material | PU |
| Tread Width | 32 Mm |
| Load Capacity | 288lbs/130kg Per Caster |
| Name | Threaded Stem Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster (dual‑wheel) |
| Installation | Grip‑Ring Stem (11 × 22 Mm) |
| Brake | Integrated Total‑lock (wheel + Swivel) |
| Wheel Material | TPR + Nylon |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Design Style | Traditional |
| Wheel Material | TPU+Nylon |
| Wheel Diameter | 50mm |
| Name | High Quality TPR Double Ball Bearing Solid Stem Medical Caster – Swivel Hospital Bed Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Mounting Type | Plate/Threaded Stem With Total Brake |
| Name | Threaded Stem Swivel Caster Wheels |
|---|---|
| Product Name | 5-Inch Threaded Stem Swivel Medical Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 125mm |
| Wheel Width | 32mm |
| Bearing | Deep Groove Bearing |