| Wheel Size | 75 × 25 Mm |
|---|---|
| Stem Size | M12 × 30 Mm |
| Load Capacity | 80 Kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber (TPR) With Steel Core |
| Wheel Diameter | 50mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 54×70 Mm |
| Hole Spacing | 36×54mm / 35×48.5mm / 35×54.5mm |
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
|---|---|
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Product Name | Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels |
| Load Capacity | 150kg-300kg |
| Bearing | Stainless Steel Double Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Swivel Radius | 75mm / 85mm / 98mm / 115mm (by Diameter) |
| Product Name | Japanese Heavy Duty Caster Swivel Plate Double Ball Bearing High Load Capacity 4 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4inch, 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 100/130/150/200mm |
| Wheel Color | Black |
| Mounting Height | 105mm |
|---|---|
| Color | Red |
| Brake Type | Swivel With Brake |
| Bearing Type | Roller |
| Capacity | 100kg |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Type | Plate Caster (swivel & Rigid) |
| Wheel Diameter | 75 Mm (3″) |
| Tread Width | 27 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| Name | Medium Duty Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Name | Medium Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |