| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Red PU Caster Wheels For Trolley |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Polyurethane (PU) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 38*38 Mm |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Swivel Plate Size | 38*38mm |
| Load Capacity | 66 Lbs |
| Plate Type | Swivel |
| Product Name | 4 Inch 100mm Transparent PU Polyurethane Blue Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4 Inch |
| Wheel Diameter | 100mm |
| Wheel Color | Blue |
| Load Capacity | 70KG |
| Product Name | 2 Inch Stainless Steel Swivel Caster – Corrosion‑Resistant Small Mobility Wheel |
|---|---|
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Load Capacity | 50 Kg Per Caster |
| Name | Heavy Duty Casters With Leveling Feet |
|---|---|
| Model | 60 / 75 / 100 / 120 |
| Base Height (mm) | 18 / 22 / 27 / 30 |
| Pad Height (mm) | 5 / 7 / 8 / 10 |
| Steel Base Thickness (mm) | 10 / 18 / 28 /40 |
| Product Name | 5″ White & Grey PP Swivel Medical Caster Wheel – Hospital-Grade Floor-Friendly Wheel |
|---|---|
| Material | Polypropylene (PP) |
| Size | 5″ (≈ 125 Mm) |
| Type | Swivel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | Heavy Duty PU Castor |
|---|---|
| Type | Solid Wheel |
| Caster Brake Type | No Brake Included |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 50*28mm |
| Product Name | 4 Inch (100 mm) Bolt Hole Swivel Medical Caster With Total Lock Brake |
|---|---|
| Material | Grey TPR + PP Core |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Size | 100mm |
| Name | Furniture Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50mm / 75mm |
| Tread Width | 25 Mm |
| Swivel Radius | 51/55/71/73 Mm (by Wheel Size) |
| Plate Size | 60.3×32 Mm / 92×63.5 Mm |
| Name | TPR Caster Wheels |
|---|---|
| Product Name | Elastic Thermoplastic Rubber (TPR) All-Plastic Medical Casters |
| Wheel Diameter | 100mm/125mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |