| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |
| Product Name | Stainless Steel Apparatus Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Stainless Steel Plain Bearing |
| Size | 2″ (50 Mm), 3″ (75 Mm) |
| Bracket Material | Stainless Steel |
| Product Name | Antirust TPR Industrial 304 Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels – Durable Corrosion‑Resistant Swivel & Fixed Options |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Width | 50mm |
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Load Capacity | 150kg-300kg |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |
| Name | European Style 3″ (75 Mm) Transparent PU Swivel Casters – Smooth & Floor-Friendly Mobility Wheels |
|---|---|
| Material | Transparent Polyurethane (PU) |
| Load Capacity | 60 Kg |
| Type | Swivel/Stationary |
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
| Name | 2 / 3 Inch Light Duty Easy Installation Swivel Caster Wheels – Outdoor Furniture & Universal Caster |
|---|---|
| Type | FURNITURE CASTER |
| Tread Width | 25 Mm |
| Color | Black Wheel |
| Bearing | Ball Bearing (bearing Steel) |
| Name | 35mm Nylon Wheel Stainless Steel Caster – 50mm Width Pasteurizer Cart Swivel Caste |
|---|---|
| Load Capacity | 100kgs |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Wheel Material | NYLON |
| Wheel Core | Cast Iron |
| Name | 3 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Product Name | Premium Heavy-Duty Adjustable Leveling Casters With Nylon Wheels For Smooth Mobility |
|---|---|
| Adjustment Time | 3 Sec (lever-operated) |
| Wheel Diamete | 50 Mm |
| Application | Industrial Machinery,Material Handling,Medical |
| Stem Size | M8*25 Mm |