| Wheel Diameter | 2″ Or 3″ Available (≈ 50 Mm / 75 Mm) |
|---|---|
| Wheel Material | TPR Or PP |
| Bearing Type | Plain Stainless-steel Bearing |
| Load Capacity | 50 Kg / 75 Kg |
| Mounting Type | Top-plate Swivel; Optional Mounting Types Include Threaded Stem, Bolt-hole Plate Or Solid Stem |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Industrial Caster Wheels With Brake, High Load Bearing |
|---|---|
| Material | PU |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Tread Width | 45 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 2 Inch PU Caster Wheels – Compact Industrial & Furniture Mobility |
|---|---|
| Type | Plate Caster (brake & Swivel & Rigid) |
| Plate Size | 59*47 Mm |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 20 Mm |
| Name | Medium Duty Roller Bearing Nylon Caster Wheel – 80kg Wear-Resistant Flat Free Castor |
|---|---|
| Wheel Size | 2.5inch / 63mm |
| Bolt Hole Diameter | 13mm |
| Rim | Nylon Rim |
| Bearing | Roller Bearings |
| Name | Twin Wheel Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Single-ball Bearing |
| Load Height | 110 Mm (75 Mm), 129 Mm (100 Mm), 155 Mm (125 Mm) |
| Material | Polyurethane, Stainless Steel |
|---|---|
| Model Number | SSDJ |
| Product Name | PU Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Size | 100*32mm |
| Name | Heavy-Duty Trolley Caster Wheels 4/5/6/8 Inch – Rubber & Steel Swivel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Aluminum Core Rubber Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Inch Industrial PP/TPR Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Wheel Material | Polypropylene (PP) / Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Tread Width | 32 Mm |
| Load Capacity | 50–180 Kg |
| Name | 1 Inch (25 Mm) Industrial TPR Roller / Caster Wheel – Light Duty Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Design Style | Industrial |
| Material | TPR |
| Name | 150mm Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |