| Name | Light-Duty Industrial TPR Caster Wheels – Smooth & Quiet Mobility For Furniture & Equipment |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | 360° Universal Swivel |
| Name | Stainless Steel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 54×70 Mm |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 65/75MM |
| Material | Nylon |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Nylon Wheel Diameter 2inch |
| Wheel Diameter | 2inch |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | PA |
| Product Name | Caster Wheel |
| Wheel Width | 50mm |
| Product Name | 304 Stainless Steel PU Industrial Caster Wheels – Durable Workbench Mobility Solution |
|---|---|
| Material | Polyurethane |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4"/5"/6"/8" |
| Tread Width | 50mm |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Name | Shock Absorbing Caster Wheels |
|---|---|
| Model | 60 / 75 / 100 / 120 |
| Base Height (mm) | 18 / 22 / 27 / 30 |
| Pad Height (mm) | 5 / 7 / 8 / 10 |
| Steel Base Thickness (mm) | 10 / 18 / 28 /40 |
| Product Name | 2 Inch TPR Twin Wheel Swivel Caster – Durable Double Wheel Trolley Caster For Smooth, Quiet Mobility |
|---|---|
| Size | 50/75 Mm |
| Housing Material | Steel With Zinc Plating |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Tread Width | 18/25 Mm |