| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Tread Width | 50mm |
| Name | 4 Inch Heavy Duty Cast Iron Core PU Caster Wheels – Industrial Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4″ / ~100 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Cast Iron |
| Wheel Core | Cast Iron |
| Tread Width | 50 Mm |
| Type | Plate Casters |
|---|---|
| Name | 8 Inch Heavy Duty Swivel Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Style | Rigid & Swivel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Industrial Caster Wheels With Brake, High Load Bearing |
|---|---|
| Material | PU |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Tread Width | 45 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | 4″ & 5″ European Swivel Casters – 200–250 kg Double Ball Bearing, Medium‑Heavy Duty For Supermarket Equipment |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Material | Extra Hard Polyurethane, Polypropylence |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | Industrial Heavy Duty Trolley Caster Wheel – TPR Wheel With 304 Stainless Steel Bracket |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Material | TPR |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Plate Hole Centers | 115*100 Mm |
| Product Name | Japanese Heavy Duty Caster Swivel Plate Double Ball Bearing High Load Capacity 4 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4inch, 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Wheel Diameter | 100/130/150/200mm |
| Wheel Color | Black |
| Mounting | Plate |
| Product Name | Industrial 1.5″ & 2″ Heavy-Duty Swivel Caster Wheels |
|---|---|
| Size | 1.5″ (≈ 35 Mm) / 2″ (≈ 50 Mm) |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Ball Bearing |
| Bracket Material | Steel With Surface Treatment For Corrosion Resistance |
| Product Name | Heavy Duty PU Castor |
|---|---|
| Type | Solid Wheel |
| Caster Brake Type | No Brake Included |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 50*28mm |
| Product Name | 2 Inch (50 mm) Small Heavy Duty Swivel Caster – Universal Heavy‑Load Industrial Trolley Wheel |
|---|---|
| Material | TPR+Nylon+ABS |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 2″ (50 Mm) |