| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Model Number | SY-11 |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | 304 Stainless Steel Red PU Caster |
| Product Name | Super Heavy Duty Industrial Casters With PU On Cast Iron Core – 8″ / 10″ / 12″ Sizes, 2000 Kg (2 Ton) Load Capacity |
|---|---|
| Diameter | 8″ / 10″ / 12″ |
| Wheel Width | 75mm |
| Wheel Diameter | 203/254/305mm |
| Wheel Color | Orange |
| Name | Durable Heavy Loading PU Caster Wheel – 4 Inch Industrial Swivel & Brake Options |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Wheel Material | PU Tread + PP Core |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Heavy-Duty Trolley Caster Wheels 4/5/6/8 Inch – Rubber & Steel Swivel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Aluminum Core Rubber Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 4 / 5 / 6 Inch Heavy Duty Steel Core Green PU Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Steel Core |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Top Plate Size | 115×100 mm |
| Hole Spacing | 92×76 mm/85×73 mm |
| Product Name | Height Adjustable Retractable Leveling Casters Nylon Wheel Workbench Swivel Caster With Leveling Foot |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Warranty | No Warranty |
| Load Capacity | 65-110kg |
| Wheel Diamete | 50 Mm |
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Plate Size | 115×100 Mm |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Product Name | Polypropylene Tread Casters |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM / ODM |
| Tread Materials | PP |
| Bearing | Double‑ball Bearing |
| Product Name | Heavy-Duty High Load Capacity Shock-Absorbing Universal Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 125/150/200mm |
| Wheel Color | Red |