| Product Name | Extra Heavy Duty 12 Inch Casters Shock Resistant High Load Capacity |
|---|---|
| Diameter | 12 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 305mm |
| Wheel Color | Orange |
| Name | Threaded Stem Medium-Heavy Duty TPR Industrial Removable Caster Wheels – Smooth & Floor-Friendly Mobility |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Material | Polyurethane, Steel |
| Type | Plate Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Industrial PU Swivel Medium Heavy Duty Casters |
| Wheel Size | 100mm / 125mm / 150mm |
|---|---|
| Wheel Material | Steel Core With High-quality PU Tread |
| Load Capacity | 200–300 Kg Per Wheel |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Wheel Width | 4 Inch: 100×37mm 5 Inch: 125×37mm 6 Inch: 150×37mm |
| Product Name | Heavy Loading 2.5″ Top Plate Swivel 304 Stainless Steel Caster With Total Brake – PA Nylon Wheel Plain Bearing Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 2.5" (65mm) |
| Wheel Material | PU |
| Tread Width | 1-1/4" (32mm) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | GD150F (Plate Mount Type) |
|---|---|
| Adjustable Height | 120+12mm |
| Wheel Width | 56 Mm (Extra-Wide For Stability) |
| Axle Diameter | 3.5inch |
| Hole Spacing | 70*70mm |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
|---|---|
| Type | Other |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Size | 4/5/6/8" |
| Plate Size | 115*100mm |
| Product Name | Heavy Duty 4 Inch Iron Core Rubber Swivel Caster Wheel With Top Plate And Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Hole Spacing | 91.2/77.5*75.5/67mm |
| Finish | Galvanized |
| Name | Stainless Steel Swivel Castor Wheels |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Plate Size | 135*110 Inches |
| Tread Material | High Temperature Nylon |
| Plate Hole Spacing | 107.5 × 102 Mm / 82 × 76.5 Mm |
| Name | Heavy Duty Industrial Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |