| Wheel Diameter | 50 Mm Or 75 Mm (≈ 1.5″–3″) |
|---|---|
| Wheel Material | Polypropylene (PP) Or Similar Plastic |
| Load Capacity | 50–75 Kg |
| Bearing Type | Swivel Mounting Caster, Plain Caster Bracket |
| Color | Black |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Load Height | 106.5 Mm / 130.5 Mm / 155 Mm |
| Product Name | European Style 4″ / 5″ / 6″ / 8″ Heavy Duty Industrial Casters – High Load Industrial Mobility Wheels |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Material | White Polypropylene (PPBN) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | 4 Inch / 5 Inch (100 mm / 125 mm) European Style Medium Heavy Duty Swivel With Brake Caster |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Thermoplastic Rubber And Polypropylene |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Product Name | 2″ Heavy Duty Polypropylene Swivel Caster – High Strength Small Industrial Mobility Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 2" (50mm) |
| Wheel Material | Polypropylene, |
| Tread Width | 28 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 6″ / 8″(150mm / 200mm) |
|---|---|
| Load Capacity | 150kg / 200kg |
| Wheel Material | Rubber |
| Core Material | Polypropylene |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Swivel Radius | 75mm / 85mm / 98mm / 115mm (by Diameter) |
| Name | Twin Caster Wheels With Brakes |
|---|---|
| Product Name | Elastic Thermoplastic Rubber (TPR) All-Plastic Medical Casters |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Wheel Width | 24/32/32 Mm |
| Mounting Type | Plate/Threaded Stem With Total Brake |
| Name | Heavy Duty Industrial Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |