| Material | Elastic Thermoplastic Rubber (flat) |
|---|---|
| Plate Size | 105*80 Mm/ 135*110 Mm |
| Name | Thermoplastic Rubber Casters |
| Tread Material | High Temperature Nylon |
| Plate Hole Spacing | 82 × 76.5 Mm / 107.5 × 102 Mm |
| Name | 5 Inch Industrial M12 Screw-Type Dual Wheel Caster – TPR Wheel With PP Core |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125mm ( 75mm And 100 Mm Diameter Wheels Are Available) |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Ball Bearing |
| Load Height | 155 Mm |
| Name | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Inch Industrial PP/TPR Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Wheel Material | Polypropylene (PP) / Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Tread Width | 32 Mm |
| Load Capacity | 50–180 Kg |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Material | Durable PP And PU Construction |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | Supports 35 Kg Or 65 Kg |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Product Name | PP Swivel Caster Wheels (1.5″–5″) |
|---|---|
| Wheel Material | Polypropylene (PP) |
| Bracket Material | Steel |
| Mounting Type | Top Plate Mount |
| Wheel Diameter | 1.5″ / 2″ / 2.5″ / 3″ / 4″ / 5″ |
| Product Name | 4″ & 5″ European Swivel Casters – 200–250 kg Double Ball Bearing, Medium‑Heavy Duty For Supermarket Equipment |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Material | Extra Hard Polyurethane, Polypropylence |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polypropylene, Thermoplastic Rubber |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 6" (150 Mm) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Material | Polypropylene, Polyurethane, Steel |
| Warranty | Unavailable |
| Product Name | 6" Seivel Heavy Duty Side Brake PU Castor |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Type | Plate Caster (swivel & Rigid) |
| Wheel Diameter | 75 Mm (3″) |
| Tread Width | 27 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| Name | Polyurethane Caster Wheels With Ball Bearings |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 34 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139 Mm (100 Mm Wheel) / 170 Mm (125 Mm Wheel) |