| Type | Plate Casters, Stem Casters |
|---|---|
| Name | Furniture Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Product Name | Plastic Yoke Medical Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Mounting Type | Threaded Stem With Total Brake |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Material | Polyurethane, Steel |
| Type | Plate Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Industrial PU Swivel Medium Heavy Duty Casters |
| Product Name | Heavy Duty Industrial Swivel Foam Rubber Casters With Brake – 3″ To 8″ Sizes, 200 Kg Load Capacity |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Material | Rubber |
| Wheel Width | 50mm |
| Plate Size | 115*76 Mm |
| Name | New Thread Stem PP Casters – Light Duty Furniture Caster Wheel |
|---|---|
| Type | Stem / Plate (brake/swivel/fixed) |
| Wheel Material | Polypropylence |
| Wheel Diameter | 3/4/5 Inch (75mm/ 100mm / 125mm) |
| Load Height | 105/127/154mm |
| Name | 35mm Nylon Wheel Stainless Steel Caster – 50mm Width Pasteurizer Cart Swivel Caste |
|---|---|
| Load Capacity | 100kgs |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Wheel Material | NYLON |
| Wheel Core | Cast Iron |
| Name | Industrial Steel Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139 Mm (100 Mm Wheel) / 170 Mm (125 Mm Wheel) / 193 Mm (150 Mm Wheel) |
| Name | Twin Wheel Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Single-ball Bearing |
| Load Height | 110 Mm (75 Mm), 129 Mm (100 Mm), 155 Mm (125 Mm) |
| Name | Medium Duty Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |