| Name | Medical Castor Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | TPR Tread + PP Core |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Name | Red Castor Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Wheel Size | 25/30/40/50/65/75 Mm |
| Tread Width | 13/13/17/21/27/27 Mm |
| Load Height | 38/44/52/65/92/104 Mm |
| Wheel Size | 75 × 25 Mm |
|---|---|
| Stem Size | M12 × 30 Mm |
| Load Capacity | 80 Kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber (TPR) With Steel Core |
| Mounting Height | 105mm |
|---|---|
| Color | Red |
| Brake Type | Swivel With Brake |
| Bearing Type | Roller |
| Capacity | 100kg |
| Name | Industrial PU 304 Stainless Steel Caster Wheels – 50 Mm (2") Smooth Rolling Castor |
|---|---|
| Type | Plate Caster (brake & Swivel & Rigid) |
| Plate Size | 54 × 44 Mm |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 22 Mm |
| Name | Industrial High-Elasticity TPR Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | High-Elasticity TPR |
| Thread Size | M12 × 30 Mm |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm / 160 |
| Tread Width | 25mm / 30mm / 37mm / 40mm / 50mm |
| Name | Heavy Duty Industrial Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |
| Wheel Diameter | 50mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 54×70 Mm |
| Hole Spacing | 36×54mm / 35×48.5mm / 35×54.5mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Wheel Material | TPU+Nylon |
| Installation | Threaded Stem Swivel With Brake |
| Wheel Diameter | 55mm |