| Material | Stainless Steel, Thermoplastic Rubber |
|---|---|
| Model Number | E12 SUS304 TPR Wheel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | E12 SUS304 TPR Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 2inch / 50mm |
| Name | Threaded Stem Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster (dual‑wheel) |
| Installation | Grip‑Ring Stem (11 × 22 Mm) |
| Brake | Integrated Total‑lock (wheel + Swivel) |
| Wheel Material | TPR + Nylon |
| Name | Medium Duty Roller Bearing Nylon Caster Wheel – 80kg Wear-Resistant Flat Free Castor |
|---|---|
| Wheel Size | 2.5inch / 63mm |
| Bolt Hole Diameter | 13mm |
| Rim | Nylon Rim |
| Bearing | Roller Bearings |
| Name | 150mm Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Name | Twin Wheel Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Single-ball Bearing |
| Load Height | 110 Mm (75 Mm), 129 Mm (100 Mm), 155 Mm (125 Mm) |
| Name | Medium Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Name | Medical Device Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Mounting Type | Threaded Stem With Total Brake, Bolt Hole, Top Plate... |
| Product Name | 2 Inch TPR Twin Wheel Swivel Caster – Durable Double Wheel Trolley Caster For Smooth, Quiet Mobility |
|---|---|
| Size | 50/75 Mm |
| Housing Material | Steel With Zinc Plating |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Tread Width | 18/25 Mm |
| Product Name | Heavy Duty Durable Nylon Castor 8 Inch |
|---|---|
| Diameter | 8 Inch (200mm) |
| Customizable | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 200mm |
| Wheel Color | White/Gray/Blue |
| Product Name | Heavy Duty PU Castor |
|---|---|
| Type | Solid Wheel |
| Caster Brake Type | No Brake Included |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 50*28mm |