| Name | 35mm Nylon Wheel Stainless Steel Caster – 50mm Width Pasteurizer Cart Swivel Caste |
|---|---|
| Load Capacity | 100kgs |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Wheel Material | NYLON |
| Wheel Core | Cast Iron |
| Product Name | 2.5 Inch White Silent Twin Wheel Caster With Top Plate And Single Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 65 Mm |
| Wheel Width | 44.5mm |
| Overall Height | 78.5 Mm |
| Mounting Type | Threaded Stem/Plate With Total Brake |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Red PU Caster Wheels For Trolley |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Polyurethane (PU) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Heavy-Duty Trolley Caster Wheels 4/5/6/8 Inch – Rubber & Steel Swivel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Aluminum Core Rubber Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Shock Absorbing Caster Wheels |
|---|---|
| Model | 60 / 75 / 100 / 120 |
| Base Height (mm) | 18 / 22 / 27 / 30 |
| Pad Height (mm) | 5 / 7 / 8 / 10 |
| Steel Base Thickness (mm) | 10 / 18 / 28 /40 |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ |
|---|---|
| Bearing Type | Ball Bearing Or Equivalent Precision Bearing |
| Wheel Material | TPR |
| Color | Commonly Grey Or Neutral Tones |
| Applications | Trolleys, Carts, Mobile Equipment, Light Industrial Or Institutional Use |
| Product Name | Heavy Duty PU Castor |
|---|---|
| Type | Solid Wheel |
| Caster Brake Type | No Brake Included |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 50*28mm |