| Product Name | 5″ White & Grey PP Swivel Medical Caster Wheel – Hospital-Grade Floor-Friendly Wheel |
|---|---|
| Material | Polypropylene (PP) |
| Size | 5″ (≈ 125 Mm) |
| Type | Swivel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | 2″ Heavy Duty Polypropylene Swivel Caster – High Strength Small Industrial Mobility Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 2" (50mm) |
| Wheel Material | Polypropylene, |
| Tread Width | 28 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Threaded Stem Medium-Heavy Duty TPR Industrial Removable Caster Wheels – Smooth & Floor-Friendly Mobility |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
|---|---|
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Product Name | Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels |
| Load Capacity | 150kg-300kg |
| Bearing | Stainless Steel Double Ball Bearing |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Standard Solid Wheels |
| Product Name | Good Price Stainless Steel 304 Nylon Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Name | Medium Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Name | 125mm Black Rubber Triangle Stair Climbing Trolley Wheel With Roller Bearing, Heavy Duty Caster For Hand Truck Dolly |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125 / 160 Mm |
| Wheel Width | 34 / 40 |
| Bearing | Roller Bearing |
| Hole Size | 20 Mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Other |
| Material | Polyurethane |
| Model Number | Lron Core PU Wheel |
| Product Name | Industrial Nylon Caster Wheels – Super High Load Twin & Universal Trolley Castors |
|---|---|
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Type | Plate Casters |
| Size | 100 / 125 Mm |
| Load Capacity | 800 / 1200 Kg Per Caster |
| Name | 125 mm Industrial ESD Anti‑Static PU Caster Wheels – Medium Duty Conductive Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm, 100 Mm, 125 Mm |
| Wheel Material | PU |
| Tread Width | 32 Mm |
| Load Capacity | 288lbs/130kg Per Caster |