| Name | 3‑5 Inch Polypropylene Swivel Caster Wheel With Double Ball Bearing For Trolleys And Industrial Equipment |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3 / 4 / 5 Inch |
| Bearing | Ball Bearing |
| Type | SWIVEL, Hareware, Tools, Fitting |
| Tread Width | 32 Mm |
| Name | 4 Inch Industrial PU Universal Caster Wheel For Food Manufacturing Machinery |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm |
| Wheel Material | PU Tread + PP Core |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Korea Style Red PU Round Caster Wheel – 3.5mm Plate Thickness Swivel Caster With Rotating Bearing, 130kg Load Capacity |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane, Steel |
| Plate Size | 92× 65 Mm |
| Wheel Diameter | 100 Mm |
| Load Capacity | 130 Kg |
| Product Name | Industrial 1.5″ & 2″ Heavy-Duty Swivel Caster Wheels |
|---|---|
| Size | 1.5″ (≈ 35 Mm) / 2″ (≈ 50 Mm) |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Ball Bearing |
| Bracket Material | Steel With Surface Treatment For Corrosion Resistance |
| Product Name | Heavy Duty 4 Inch Iron Core Rubber Swivel Caster Wheel With Top Plate And Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Hole Spacing | 91.2/77.5*75.5/67mm |
| Finish | Galvanized |
| Product Name | 2-Inch Light-Duty Black PU Swivel Caster Wheel |
|---|---|
| Material | PU (Polyurethane) |
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Bearing | Plain / Sleeve Bearing |
| Bracket Material | Plastic |
| Name | 100 mm Industrial Mid‑Heavy Duty Caster Wheels – Smooth Rolling Thermoplastic Rubber Mobility Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139mm / 170mm |
| Name | 3 Inch 75mm TPR Industrial Medium Duty Swivel Caster Wheel For Trolley & Equipment |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) Tread + Polypropylene Core |
| Name | 6 Inch Industrial Material Carts Caster Wheels – Heavy-Duty Swivel & Fixed Mobility Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 2 Inch PU Caster Wheels – Compact Industrial & Furniture Mobility |
|---|---|
| Type | Plate Caster (brake & Swivel & Rigid) |
| Plate Size | 59*47 Mm |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 20 Mm |