| Product Name | 304 Stainless Steel PU Industrial Caster Wheels – Durable Workbench Mobility Solution |
|---|---|
| Material | Polyurethane |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4"/5"/6"/8" |
| Tread Width | 50mm |
| Product Name | 6 Inch Heavy Duty AGV Shock-Absorbing Caster Wheel – Aluminum Core PU Industrial Caster |
|---|---|
| Material | Aluminum Core PU Wheel |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Tread Width | 50 Mm |
| Product Name | European Heavy Duty Industrial Nylon Caster Wheels With Galvanized Steel Bracket |
|---|---|
| Size | 35 Mm |
| Tread Width | 25 Mm |
| Type | Plate Casters |
| Material | Cast Nylon |
| Name | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Inch Industrial PP/TPR Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Wheel Material | Polypropylene (PP) / Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Tread Width | 32 Mm |
| Load Capacity | 50–180 Kg |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Material | Rubber |
| Caster Brake Type | Swivel With Brake |
| Warranty | 1 Years |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Load Height | 106.5 Mm / 130.5 Mm / 155 Mm |
| Product Name | 8 Inch Heavy Duty Industrial Automobile Car Factory Spring Loaded Shock-Absorbing Rubber Caster Wheel With Iron Core |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 159 × 114 Mm |
| Name | Heavy Duty 5 / 6 / 8 / 10 Inch Industrial PU Caster Wheels – High Load Mobility Solution |
|---|---|
| Material | Polyurethane |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 5 " 6" 8"10'' |
| Customized Support | Oem, Odm |
| Product Name | Antirust TPR Industrial 304 Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels – Durable Corrosion‑Resistant Swivel & Fixed Options |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Width | 50mm |
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Load Capacity | 150kg-300kg |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Warranty | Other |
| Material | Thermoplastic Rubber, Polyurethane |