| Product Name | AGV Caster Wheels With Aluminum Alloy Core & TPU Wheel – 55/65/75 Mm Dual Ball Bearing Industrial AGV Wheels |
|---|---|
| Size | Ø55 Mm / Ø65 Mm / Ø75 Mm |
| Core Material | Aluminum Alloy |
| Tread Material | TPU (Thermoplastic Polyurethane) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 3 Inch PVC Or PU Caster Wheels For Industrial Furniture & Trolley |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Ball Bearing |
| Wheel Material | PVC (polyvinylchloride) |
| Name | 4 Inch Heavy Duty Cast Iron Core PU Caster Wheels – Industrial Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4″ / ~100 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Cast Iron |
| Wheel Core | Cast Iron |
| Tread Width | 50 Mm |
| Name | 4 / 5 / 6 Inch Medium Duty Swivel Polyurethane Caster Wheels With Side Brake – 120-180 Kg Load Capacity Plate Casters |
|---|---|
| Material | Polyurethane |
| Bearing | Ball Bearing |
| Feature | Durable,High Load Capacity |
| Wheel Diameter | 4/5/6inch |
| Name | 5 Inch Yellow Transparent PU Swivel Caster Wheel – 125×32mm Polyurethane Universal Trolley Caster |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane, Steel |
| Wheel Diameter | 75/100/125mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Style | SWIVEL |
| Name | 3 / 4 / 5 Inch Medium Duty Double Ball Bearing Swivel Caster Wheels – Plastic PU/PVC Universal Locking Furniture Casters |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Wheel Material | Steel, PVC, PVC |
| Plate Size | 92× 65 Mm |
| Hole Spacing | 75.5 X 44.5 Mm |
| Name | 2 Inch Light Duty Cast Iron Swivel Caster Wheels – Small Size Heavy-Duty Cart Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | Steel, Thermoplastic Rubber |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Finish | Zinc-plated |
| Applicable Environment | Industrial Use |
| Product Name | 3 Inch Swivel Leveling Caster Wheel – Adjustable Universal Caster For Workbench & Equipment |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 75 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Load Capacity | 100/300/500KG |
| Product Name | Industrial Rubber Caster Wheel |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Style | Swivel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Name | Twin Wheel Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Single-ball Bearing |
| Load Height | 110 Mm (75 Mm), 129 Mm (100 Mm), 155 Mm (125 Mm) |