| Product Name | Swivel Heavy‑Duty Caster Wheel With Brake |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM / ODM |
| Tread Materials | TPR, PU, PP |
| Rim | Plastic |
| Name | Industrial Steel Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139 Mm (100 Mm Wheel) / 170 Mm (125 Mm Wheel) / 193 Mm (150 Mm Wheel) |
| Product Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Industrial PP Caster Wheels – Durable Polypropylene Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Size | 4''5''6''8'' |
| Wheel Material | Polypropylene (PP) |
| Load Capacity | 260kg / 320kg / 380kg / 460kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Product Name | Industrial Heavy Duty Trolley Caster Wheel – TPR Wheel With 304 Stainless Steel Bracket |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Material | TPR |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Plate Hole Centers | 115*100 Mm |
| Name | Light-Duty Industrial TPR Caster Wheels – Smooth & Quiet Mobility For Furniture & Equipment |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | 360° Universal Swivel |
| Name | Medium Duty Grey PU Swivel Caster Wheel 3 4 5 Inch Top Plate Industrial Cart Wheel For Warehouse Equipment |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Hole Spacing | 95*65 Mm |
| Product Name | 3 Inch / 75 mm Grey PP/TPR Swivel Caster Wheels With Brake – Furniture & Industrial Mobility Casters |
|---|---|
| Size | 75mm |
| Housing Material | Steel With Zinc Plating |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Load Capacity | 60/100 Kg Per Caster |
| Product Name | 2 Inch Swivel Leveling Caster Adjustable Universal Caster Wheel For Workbench And Industrial Equipment |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 38 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Load Capacity | 250kg |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | PA |
| Product Name | Caster Wheel |
| Wheel Width | 50mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polypropylene, Thermoplastic Rubber |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 6" (150 Mm) |