| Product Name | 2 Inch TPR Twin Wheel Swivel Caster – Durable Double Wheel Trolley Caster For Smooth, Quiet Mobility |
|---|---|
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Housing Material | Steel With Zinc Plating |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Load Capacity | ~50–90 Kg Per Caster |
| Product Name | Heavy-Duty Industrial Caster Wheels – Multiple Sizes, Load 120–400 kg |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm / 150mm |
| Wheel Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Width | 37 mm |
| Name | 5 Inch Industrial M12 Screw-Type Dual Wheel Caster – TPR Wheel With PP Core |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125mm ( 75mm And 100 Mm Diameter Wheels Are Available) |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Ball Bearing |
| Load Height | 155 Mm |
| Name | Industrial Medium Duty Trolley Wheels 3‑5″ PP/TPR Swivel Caster With Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3 / 4 / 5 Inch |
| Bearing | Ball Bearing |
| Type | SWIVEL, Hareware, Tools, Fitting |
| Tread Width | 32 Mm |
| Product Name | 5 Inch Thermoplastic Rubber Wheel, Smooth & Floor‑Friendly |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Size | 125 Mm |
| Bracket Material | Galvanized Bracket |
| Name | Stainless Steel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 54×70 Mm |
| Wheel Size | 75 × 25 Mm |
|---|---|
| Stem Size | M12 × 30 Mm |
| Load Capacity | 80 Kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber (TPR) With Steel Core |
| Product Name | 4 Inch / 5 Inch (100 mm / 125 mm) European Style Medium Heavy Duty Swivel With Brake Caster |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Thermoplastic Rubber And Polypropylene |
| Product Name | 4″ / 5″ / 6″ / 8″ Heavy‑Duty Swivel & Rigid Stainless Steel Casters – Industrial Mobility Wheels |
|---|---|
| Type | Swivel / Rigid / Brake |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Size | 4/5/6/8" |
| Plate Size | 115*100mm |
| Product Name | Stainless Steel Apparatus Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Stainless Steel Plain Bearing |
| Size | 2″ (50 Mm), 3″ (75 Mm) |
| Bracket Material | Stainless Steel |