| Name | Threaded Stem Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster (dual‑wheel) |
| Installation | Grip‑Ring Stem (11 × 22 Mm) |
| Brake | Integrated Total‑lock (wheel + Swivel) |
| Wheel Material | TPR + Nylon |
| Name | Universal Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Wheel Size | 25/32/38/50/63/75 Mm |
| Tread Width | 12/12/16/18/22/25 Mm |
| Load Height | 38/44/52/65/92/104 Mm |
| Product Name | 2-Inch Light-Duty Black PU Swivel Caster Wheel |
|---|---|
| Material | PU (Polyurethane) |
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Bearing | Plain / Sleeve Bearing |
| Bracket Material | Plastic |
| Name | 3 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Product Name | PP Swivel Caster Wheels (1.5″–5″) |
|---|---|
| Wheel Material | Polypropylene (PP) |
| Bracket Material | Steel |
| Mounting Type | Top Plate Mount |
| Wheel Diameter | 1.5″ / 2″ / 2.5″ / 3″ / 4″ / 5″ |
| Product Name | 3 Inch / 75 mm Grey PP/TPR Swivel Caster Wheels With Brake – Furniture & Industrial Mobility Casters |
|---|---|
| Size | 75mm |
| Housing Material | Steel With Zinc Plating |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Load Capacity | 60/100 Kg Per Caster |
| Name | 5 Inch Yellow Transparent PU Swivel Caster Wheel – 125×32mm Polyurethane Universal Trolley Caster |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane, Steel |
| Wheel Diameter | 75/100/125mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Style | SWIVEL |
| Name | Threaded Stem Swivel Caster Wheels |
|---|---|
| Product Name | 5-Inch Threaded Stem Swivel Medical Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 125mm |
| Wheel Width | 32mm |
| Bearing | Deep Groove Bearing |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polypropylene, Thermoplastic Rubber |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 6" (150 Mm) |
| Product Name | 4 Inch Plastic TPR Silent Swivel Medical Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4 Inch (≈ 100 Mm) |
| Wheel Material | TPR (Thermoplastic Rubber) + Plastic |
| Load Capacity | 100 Kg |
| Bearing Type | 6202/6203 Bearing |