| Product Name | Threaded Stem Swivel Caster |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Bracket Material | Plastic |
| Product Name | 2 Inch (50 mm) Small Heavy Duty Swivel Caster – Universal Heavy‑Load Industrial Trolley Wheel |
|---|---|
| Material | TPR+Nylon+ABS |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Name | European Style 3″ (75 Mm) Transparent PU Swivel Casters – Smooth & Floor-Friendly Mobility Wheels |
|---|---|
| Material | Transparent Polyurethane (PU) |
| Load Capacity | 60 Kg |
| Type | Swivel/Stationary |
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
| Material | Polyurethane, Stainless Steel |
|---|---|
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Model Number | SY-6 |
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 3/4/5" |
| Product Name | Polypropylene Double Ball Bearing 200-250kg Load Capacity Industrial Cart Wheels |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Plate Size | 105 × 80 Mm |
| Product Name | 4 Inch / 5 Inch (100 mm / 125 mm) European Style Medium Heavy Duty Swivel With Brake Caster |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Thermoplastic Rubber And Polypropylene |
| Product Name | European Style 4″ / 5″ / 6″ / 8″ Heavy Duty Industrial Casters – High Load Industrial Mobility Wheels |
|---|---|
| Size | 4″ (100 mm) / 5″ (125 mm) |
| Type | Plate Casters |
| Material | Nylon |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Warranty | 1 Years |
| Certification | ISO Rosh CE |
| Material | Nylon |
| Plate Size | 38*38 Mm |
|---|---|
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Swivel Plate Size | 38*38mm |
| Load Capacity | 66 Lbs |
| Plate Type | Swivel |