| Product Name | 50 Mm (2-3 Inch) Double Caster Wheels With Nylon Total Brake |
|---|---|
| Diameter | 2 Inch, 3 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Color | Gray/Black |
| Mounting | Plate,Threaded Stem |
| Name | 1 Inch (25 Mm) Industrial TPR Roller / Caster Wheel – Light Duty Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Design Style | Industrial |
| Material | TPR |
| Name | 3 Inch Swivel Rubber Industrial Caster Wheels – Heavy Duty & Smooth Rolling |
|---|---|
| Finish | Zinc Plated |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 80kgs |
| Product Name | 2 Inch Adjustable Leveling Swivel Caster Wheels – Universal Mobility & Stability Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 2" (50mm), 2.5" (65mm), 3" (75mm) |
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 38 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Name | Industrial PU 304 Stainless Steel Caster Wheels – 50 Mm (2") Smooth Rolling Castor |
|---|---|
| Type | Plate Caster (brake & Swivel & Rigid) |
| Plate Size | 54 × 44 Mm |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 22 Mm |
| Product Name | 2″ / 3″ / 4″ / 5″ Orange Industrial Caster Wheels – Medium-Duty PU Casters With Swivel & Fixed Options |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane |
| Bracket Material | Steel |
| Mounting Type | Top Plate Mount |
| Wheel Diameter | 2″ / 3″ / 4″ / 5″ |
| Name | 3‑5 Inch Polypropylene Swivel Caster Wheel With Double Ball Bearing For Trolleys And Industrial Equipment |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3 / 4 / 5 Inch |
| Bearing | Ball Bearing |
| Type | SWIVEL, Hareware, Tools, Fitting |
| Tread Width | 32 Mm |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Material | Durable PP And PU Construction |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | Supports 35 Kg Or 65 Kg |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Material | Durable PP And PU Construction |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | Supports 35 Kg Or 65 Kg |
| Surface Compatibility | Suitable For Various Indoor Surfaces, Including Hardwood, Tile, And Carpet |
| Product Name | Japanese Heavy Duty Caster Swivel Plate Double Ball Bearing High Load Capacity 4 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4inch, 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 100/130/150/200mm |
| Wheel Color | Black |