| Name | 3 Inch 75mm Transparent Black PU Office Chair Caster Wheels – Smooth Running Noiseless Floor-Protecting Casters |
|---|---|
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
| Overall Height | 93 |
| Load Capacity | 35 Kg |
| Material | Polyurethane |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Standard Solid Wheels |
| Model Number | DAJIN CASTER |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Size | 2" |
| Name | Medium Duty 3 / 4 / 5 Inch Red PVC Universal Caster Wheels With Single Ball Bearing |
|---|---|
| Installation | Top-plate Mount |
| Wheel Diameter | 75/100/125mm |
| Wheel Material | PVC |
| Tread Width | 32 Mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Design Style | Modern |
| Wheel Material | TPR+Nylon+PP |
| Color | Grey |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Other |
| Material | Polyurethane |
| Model Number | Lron Core PU Wheel |
| Name | Korea Style Red PU Round Caster Wheel – 3.5mm Plate Thickness Swivel Caster With Rotating Bearing, 130kg Load Capacity |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane, Steel |
| Plate Size | 92× 65 Mm |
| Wheel Diameter | 100 Mm |
| Load Capacity | 130 Kg |
| Name | 2 Inch Light Duty Cast Iron Swivel Caster Wheels – Small Size Heavy-Duty Cart Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | Steel, Thermoplastic Rubber |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Finish | Zinc-plated |
| Applicable Environment | Industrial Use |
| Product Name | 3 Inch Swivel Leveling Caster Wheel – Adjustable Universal Caster For Workbench & Equipment |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 75 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Load Capacity | 100/300/500KG |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polyurethane, Steel |
| Product Name | Caster Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |