| Product Name | Double Ball Bearing 100 Mm Japanese Heavy-Duty Steel Rim Elastic Rubber Wheel Swivel Caster |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 100/130/150/200mm |
| Name | 5 Inch Industrial M12 Screw-Type Dual Wheel Caster – TPR Wheel With PP Core |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125mm ( 75mm And 100 Mm Diameter Wheels Are Available) |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Ball Bearing |
| Load Height | 155 Mm |
| Name | Industrial Trolley Casters With TPR Wheels & Ball Bearings – Top Plate Mounted Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) Tread + Polypropylene Core |
| Product Name | 2 Inch Stainless Steel Swivel Caster – Corrosion‑Resistant Small Mobility Wheel |
|---|---|
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Load Capacity | 50 Kg Per Caster |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Material Nylon |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Tread Width | 50mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Warranty | Other |
| Model Number | Industrial Type Series-5 |
| Product Name | 2 Inch TPR Twin Wheel Swivel Caster – Durable Double Wheel Trolley Caster For Smooth, Quiet Mobility |
|---|---|
| Size | 2″ (50 Mm) |
| Housing Material | Steel With Zinc Plating |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Load Capacity | 50kg Per Caster |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Material | Polypropylene, Polyurethane, Steel |
| Warranty | Unavailable |
| Product Name | 6" Seivel Heavy Duty Side Brake PU Castor |
| Product Name | Height Adjustable Retractable Leveling Casters Nylon Wheel Workbench Swivel Caster With Leveling Foot |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Warranty | No Warranty |
| Load Capacity | 65-110kg |
| Wheel Diamete | 50 Mm |
| Product Name | 2.5 Inch White Silent Twin Wheel Caster With Top Plate And Single Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 65 Mm |
| Wheel Width | 44.5mm |
| Overall Height | 78.5 Mm |
| Mounting Type | Threaded Stem/Plate With Total Brake |