| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Material | Nylon, Steel |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 2.5" (65 Mm) |
| Product Name | 2 Ton (2000 Kg) Super Heavy Duty Industrial Caster Wheels – High Load PU/Metal Mobility |
|---|---|
| Diameter | 12 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Width | 75mm |
| Wheel Diameter | 305mm |
| Name | 4 / 5 / 6 Inch Heavy Duty Steel Core Green PU Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Steel Core |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Top Plate Size | 115×100 mm |
| Hole Spacing | 92×76 mm/85×73 mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Material | Polyurethane, Steel |
| Type | Plate Casters |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Industrial PU Swivel Medium Heavy Duty Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Sample | Accept |
| Type | Plate Casters |
| Warranty | Unavailable |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polypropylene, Thermoplastic Rubber |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 6" (150 Mm) |
| Name | 125mm Black Rubber Triangle Stair Climbing Trolley Wheel With Roller Bearing, Heavy Duty Caster For Hand Truck Dolly |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125 / 160 Mm |
| Wheel Width | 34 / 40 |
| Bearing | Roller Bearing |
| Hole Size | 20 Mm |
| Product Name | 4″ / 5″ / 6″ / 8″ Heavy‑Duty Swivel & Rigid Stainless Steel Casters – Industrial Mobility Wheels |
|---|---|
| Type | Swivel / Rigid / Brake |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Size | 4/5/6/8" |
| Plate Size | 115*100mm |
| Product Name | Super Heavy Duty Industrial Casters With PU On Cast Iron Core – 8″ / 10″ / 12″ Sizes, 2000 Kg (2 Ton) Load Capacity |
|---|---|
| Diameter | 8″ / 10″ / 12″ |
| Wheel Width | 75mm |
| Wheel Diameter | 203/254/305mm |
| Wheel Color | Orange |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polypropylene, Polyurethane, Steel |
| Caster Brake Type | Swivel With Brake, Side Pedal Brake, Total Lock Brake |
| Product Name | 6" Seivel Heavy Duty PU Castor |