| Product Name | Extra Heavy Duty 12 Inch Casters Shock Resistant High Load Capacity |
|---|---|
| Diameter | 12 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 305mm |
| Wheel Color | Orange |
| Product Name | Swivel Heavy‑Duty Caster Wheel With Brake |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM / ODM |
| Tread Materials | TPR, PU, PP |
| Rim | Plastic |
| Wheel Size | 100mm / 125mm / 150mm |
|---|---|
| Wheel Material | Steel Core With High-quality PU Tread |
| Load Capacity | 200–300 Kg Per Wheel |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Wheel Width | 4 Inch: 100×37mm 5 Inch: 125×37mm 6 Inch: 150×37mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Warranty | 1 Years |
| Certification | ISO Rosh CE |
| Material | Nylon |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Warranty | Unavailable |
| Certification | ISO Rosh CE |
| Material | Rubber, Steel |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Material | Polypropylene, Polyurethane, Steel |
| Warranty | Unavailable |
| Product Name | 6" Seivel Heavy Duty Side Brake PU Castor |
| Product Name | Heavy Duty 4 Inch Iron Core Rubber Swivel Caster Wheel With Top Plate And Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Hole Spacing | 91.2/77.5*75.5/67mm |
| Finish | Galvanized |
| Product Name | Super Heavy Duty Industrial Caster Wheel – OEM Factory Built For Maximum Load Handling |
|---|---|
| Diameter | 8" |
| Wheel Width | 50 Mm |
| Load Capacity | 450kg |
| Plate Hole Centers | 91.2/77.5*75.5/67 Mm |
| Product Name | Trolley Castor Wheels |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM / ODM |
| Tread Materials | TPR |
| Rim | Plastic |
| Name | Heavy-Duty Trolley Caster Wheels 4/5/6/8 Inch – Rubber & Steel Swivel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Aluminum Core Rubber Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |