| Product Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Nylon Wheel Stainless Steel Swivel Casters |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Bracket Material | 304 Stainless Steel |
| Product Name | Industrial Heavy Duty Trolley Caster Wheel – TPR Wheel With 304 Stainless Steel Bracket |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Material | TPR |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Plate Hole Centers | 115*100 Mm |
| Product Name | Heavy Duty 304 Stainless Steel Swivel Black Rubber Casters – 4″ / 5″ / 6″ / 8″ Sizes With 250–450 Kg Load Capacity |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Bracket Material | 304 Stainless Steel |
| Type | Swivel |
| Tread Width | 50mm |
| Name | Polyurethane Caster Wheels With Ball Bearings |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 34 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139 Mm (100 Mm Wheel) / 170 Mm (125 Mm Wheel) |
| Product Name | Japanese Heavy Duty Caster Swivel Plate Double Ball Bearing High Load Capacity 4 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4inch, 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Wheel Diameter | 100/130/150/200mm |
| Wheel Color | Black |
| Mounting | Plate |
| Name | Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Swivel Radius | 84.5/100/119.5/156 Mm |
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Heavy Duty Casters With Leveling Feet |
|---|---|
| Model | 60 / 75 / 100 / 120 |
| Base Height (mm) | 18 / 22 / 27 / 30 |
| Pad Height (mm) | 5 / 7 / 8 / 10 |
| Steel Base Thickness (mm) | 10 / 18 / 28 /40 |
| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Tread Width | 50mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Other |
| Material | Polyurethane |
| Model Number | Lron Core PU Wheel |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Size | 58×35 Mm (Nylon) |
| Wheel Diameter | 58mm |
| Mounting Plate Size | 111 × 80 Mm / 111 × 70 Mm |
| Load Height | 97 Mm |