| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Product Name | 62mm M8 Threaded Heavy Duty Metal Swivel Caster |
|---|---|
| Diameter | 62mm |
| Wheel Color | Gold, SilverGold, Silver |
| Mounting | M8 Threaded Stem |
| Wheel Material | Metal / Aluminum Alloy |
| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 5 " 6" 8"10'' |
| Customized Support | Oem, Odm |
| Wheel Width | 50mm |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
|---|---|
| Type | Swivel |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Size | 4/5/6/8" |
| Plate Size | 115*100mm |
| Product Name | 2″ Heavy Duty Polypropylene Swivel Caster – High Strength Small Industrial Mobility Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 2" (50mm) |
| Wheel Material | Polypropylene, |
| Tread Width | 28 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 6 Inch Industrial Material Carts Caster Wheels – Heavy-Duty Swivel & Fixed Mobility Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Other |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Nylon |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polyurethane, Steel |
| Product Name | Caster Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Medium Duty 3-5 Inch PP/TPR Swivel Caster Wheel With Top Plate And Brake For Industrial Trolleys |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3 / 4 / 5 Inch |
| Bearing | Ball Bearing |
| Rim | Plastic Rim |
| Wheel Material | PP |