| Product Name | Height Adjustable Retractable Leveling Casters Nylon Wheel Workbench Swivel Caster With Leveling Foot |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Warranty | No Warranty |
| Load Capacity | 65-110kg |
| Wheel Diamete | 50 Mm |
| Product Name | Premium Heavy-Duty Adjustable Leveling Casters With Nylon Wheels For Smooth Mobility |
|---|---|
| Adjustment Time | 3 Sec (lever-operated) |
| Wheel Diamete | 50 Mm |
| Application | Industrial Machinery,Material Handling,Medical |
| Stem Size | M8*25 Mm |
| Product Name | GD40/60/80/100 Caster Wheel |
|---|---|
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Wheel Diamete | 40/50/62/70mm |
| Application | Food & Beverage, Retail, Restaurants, Machinery |
| Plate Size | 73*73 Inches |
| Product Name | GD40/60/80/100 Caster Wheel |
|---|---|
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Wheel Diamete | 40/50/62/70mm |
| Application | Food & Beverage, Retail, Restaurants, Machinery |
| Plate Size | 73*73 Inches |
| Product Name | GD40/60/80/100 Caster Wheel |
|---|---|
| Material | PA6 (core), TPR (tread), Metal (housing) |
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Wheel Diamete | 40/50/62/70mm |
| Plate Size | 73*73 Inches |
| Name | Shock Absorbing Caster Wheels |
|---|---|
| Model | 60 / 75 / 100 / 120 |
| Base Height (mm) | 18 / 22 / 27 / 30 |
| Pad Height (mm) | 5 / 7 / 8 / 10 |
| Steel Base Thickness (mm) | 10 / 18 / 28 /40 |
| Name | Threaded Stem TPR Medical Caster Wheel – Waterproof Anti-Rust Nylon Hospital Equipment Caster |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon, Steel, Thermoplastic Rubber |
| Stem | Solid Round Stem |
| Tread Width | 32 Mm |
| Mounting Type | Grip Ring Stem Swivel |
| Name | Industrial Steel Caster Wheels Heavy Duty Polyurethane Casters Shock Absorbing |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Steel Core |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | GD150F (Plate Mount Type) |
|---|---|
| Adjustable Height | 120+12mm |
| Wheel Width | 56 Mm (Extra-Wide For Stability) |
| Axle Diameter | 3.5inch |
| Hole Spacing | 70*70mm |
| Name | Medical Castor Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | TPR Tread + PP Core |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |