| Product Name | Industrial Heavy Duty Trolley Caster Wheel – TPR Wheel With 304 Stainless Steel Bracket |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Material | TPR |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Plate Hole Centers | 115*100 Mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brake Type | Without Brake |
| Design | Style Industrial |
| Model Number | 1inch Iron TPR Furniture Caster |
| Name | High Quality TPR Double Ball Bearing Solid Stem Medical Caster – Swivel Hospital Bed Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Mounting Type | Plate/Threaded Stem With Total Brake |
| Name | Threaded Stem TPR Medical Caster Wheel – Waterproof Anti-Rust Nylon Hospital Equipment Caster |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon, Steel, Thermoplastic Rubber |
| Stem | Solid Round Stem |
| Tread Width | 32 Mm |
| Mounting Type | Grip Ring Stem Swivel |
| Name | Threaded Stem Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster (dual‑wheel) |
| Installation | Grip‑Ring Stem (11 × 22 Mm) |
| Brake | Integrated Total‑lock (wheel + Swivel) |
| Wheel Material | TPR + Nylon |
| Name | 3 Inch 75mm TPR Industrial Medium Duty Swivel Caster Wheel For Trolley & Equipment |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) Tread + Polypropylene Core |
| Product Name | GD60F Caster Wheel |
|---|---|
| Material | PA6 (core), TPR (tread), Metal (housing) |
| Tread Width | 24mm |
| Wheel Diamete | 50mm |
| Plate Size | 73*73 Inches |
| Name | Universal Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Wheel Size | 25/32/38/50/63/75 Mm |
| Tread Width | 12/12/16/18/22/25 Mm |
| Load Height | 38/44/52/65/92/104 Mm |
| Name | Threaded Stem Medium-Heavy Duty TPR Industrial Removable Caster Wheels – Smooth & Floor-Friendly Mobility |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Product Name | Antirust TPR Industrial 304 Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels – Durable Corrosion‑Resistant Swivel & Fixed Options |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
| Wheel Width | 50mm |
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Load Capacity | 150kg-300kg |