| Name | Twin Wheel Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Single-ball Bearing |
| Load Height | 110 Mm (75 Mm), 129 Mm (100 Mm), 155 Mm (125 Mm) |
| Name | 1 Inch (25 Mm) Industrial TPR Roller / Caster Wheel – Light Duty Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Design Style | Industrial |
| Material | TPR |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Other |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material Steel, | Thermoplastic Rubber |
| Product Name | 4 Inch Plastic TPR Silent Swivel Medical Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4 Inch (≈ 100 Mm) |
| Wheel Material | TPR (Thermoplastic Rubber) + Plastic |
| Load Capacity | 100 Kg |
| Bearing Type | 6202/6203 Bearing |
| Product Name | 3 Inch / 75 mm Grey PP/TPR Swivel Caster Wheels With Brake – Furniture & Industrial Mobility Casters |
|---|---|
| Size | 75mm |
| Housing Material | Steel With Zinc Plating |
| Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Load Capacity | 60/100 Kg Per Caster |
| Name | Medium Duty 3-5 Inch PP/TPR Swivel Caster Wheel With Top Plate And Brake For Industrial Trolleys |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3 / 4 / 5 Inch |
| Bearing | Ball Bearing |
| Rim | Plastic Rim |
| Wheel Material | PP |
| Name | Heavy-Duty Trolley Caster Wheels 4/5/6/8 Inch – Rubber & Steel Swivel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Aluminum Core Rubber Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 2″ (50 Mm) |
|---|---|
| Wheel Material | TPR |
| Mounting Type | Swivel |
| Bearing Type | Plain Bearing Or Basic Swivel Bearing |
| Load Capacity | 40 Kg |
| Material | Stainless Steel, Thermoplastic Rubber |
|---|---|
| Model Number | E12 SUS304 TPR Wheel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | E12 SUS304 TPR Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 2inch / 50mm |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty TPR Swivel Caster Wheels – Industrial Mobility Solution |
|---|---|
| Tread Materials | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Wheel Diameter | 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |