| Wheel Diameter | 100mm, 125mm, 150mm, 200mm |
|---|---|
| Wheel Material | Hi-tech Performa TPR, Rubber |
| Product Name | Stainless Steel Heavy Duty Caster Wheels |
| Load Capacity | 150kg-300kg |
| Bearing | Stainless Steel Double Ball Bearing |
| Name | 2 / 3 Inch Light Duty Easy Installation Swivel Caster Wheels – Outdoor Furniture & Universal Caster |
|---|---|
| Type | FURNITURE CASTER |
| Tread Width | 25 Mm |
| Color | Black Wheel |
| Bearing | Ball Bearing (bearing Steel) |
| Name | 100 mm Industrial Mid‑Heavy Duty Caster Wheels – Smooth Rolling Thermoplastic Rubber Mobility Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139mm / 170mm |
| Product Name | Swivel Heavy‑Duty Caster Wheel With Brake |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM / ODM |
| Tread Materials | TPR, PU, PP |
| Rim | Plastic |
| Name | Threaded Stem Swivel Caster Wheels |
|---|---|
| Product Name | 5-Inch Threaded Stem Swivel Medical Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 125mm |
| Wheel Width | 32mm |
| Bearing | Deep Groove Bearing |
| Product Name | High Quality Industry Thermoplastic Rubber And Steel Caster Wheel Double Ball Bearing Swivel With Brake Mid Heavy Duty 5inch |
|---|---|
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Typical Wheel Size | 4inch /5 Inch |
| Customization | OEM/ODM |
| Bearing | Ball Bearing |
| Product Name | Leveling Caster Wheels With Adjustable Height For Workshop Tables, Industrial Machinery, Office Furniture, And Laboratory Benches – Multiple Sizes Available |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU), Nylon, Rubber, Cast Iron |
| Material | PA6 (core), TPR (tread), Metal (housing) |
| Bolt Hole Diameter | Φ7mm, Φ9mm, Φ11mm |
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Product Name | Leveling Caster Wheels Adjustable Height |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU), Nylon, Rubber, Cast Iron |
| Tread Pattern | Smooth, Diamond Groove, Ribbed |
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Plate Material | Steel (Zinc-Plated), Stainless Steel |
| Name | 3 Inch Swivel Rubber Industrial Caster Wheels – Heavy Duty & Smooth Rolling |
|---|---|
| Finish | Zinc Plated |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 80kgs |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Standard Solid Wheels |
| Model Number | DAJIN CASTER |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Size | 2" |