| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Name | Polyurethane Caster Wheels With Ball Bearings |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 34 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139 Mm (100 Mm Wheel) / 170 Mm (125 Mm Wheel) |
| Name | Medium Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Name | Industrial Steel Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139 Mm (100 Mm Wheel) / 170 Mm (125 Mm Wheel) / 193 Mm (150 Mm Wheel) |
| Name | Industrial Rigid Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Product Name | Industrial Rubber Caster Wheel |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Style | Swivel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Name | Korea Style Red PU Round Caster Wheel – 3.5mm Plate Thickness Swivel Caster With Rotating Bearing, 130kg Load Capacity |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane, Steel |
| Plate Size | 92× 65 Mm |
| Wheel Diameter | 100 Mm |
| Load Capacity | 130 Kg |
| Name | 2 Inch Transparent Crystal PU Castors With Brake – Chrome Bracket Furniture Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 30kg |
| Plate Size | 42*42mm |
| Product Name | Heavy Duty 4 Inch Iron Core Rubber Swivel Caster Wheel With Top Plate And Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Hole Spacing | 91.2/77.5*75.5/67mm |
| Finish | Galvanized |
| Name | Medium Duty 3 / 4 / 5 Inch Red PVC Universal Caster Wheels With Single Ball Bearing |
|---|---|
| Installation | Top-plate Mount |
| Wheel Diameter | 75/100/125mm |
| Wheel Material | PVC |
| Tread Width | 32 Mm |