| Product Name | Height Adjustable Retractable Leveling Casters Nylon Wheel Workbench Swivel Caster With Leveling Foot |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Warranty | No Warranty |
| Load Capacity | 65-110kg |
| Wheel Diamete | 50 Mm |
| Product Name | 3 Inch Swivel Leveling Caster Wheel – Adjustable Universal Caster For Workbench & Equipment |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 75 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Load Capacity | 100/300/500KG |
| Product Name | 2 Inch Swivel Leveling Caster Adjustable Universal Caster Wheel For Workbench And Industrial Equipment |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 38 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Load Capacity | 250kg |
| Product Name | Leveling Caster Wheels Adjustable Height |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU), Nylon, Rubber, Cast Iron |
| Tread Pattern | Smooth, Diamond Groove, Ribbed |
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Plate Material | Steel (Zinc-Plated), Stainless Steel |
| Product Name | GD150F (Plate Mount Type) |
|---|---|
| Adjustable Height | 120+12mm |
| Wheel Width | 56 Mm (Extra-Wide For Stability) |
| Axle Diameter | 3.5inch |
| Hole Spacing | 70*70mm |
| Product Name | Industrial Leveling Casters Wheels |
|---|---|
| Tread Width | 24/30/32mm |
| Wheel Diamete | 40/50/62/70mm |
| Application | Precision Optical Equipment Leveling |
| Plate Size | 73*73/90*90/95*95 Mm |
| Product Name | GD150F (Plate Mount Type) |
|---|---|
| Single Load Capacity | 1500 Kg |
| Total Capacity (4 Casters) | 6000 Kg |
| Wheel Material | High-Strength Nylon (PA) |
| Wheel Diameter | 90 Mm |
| Name | Shock Absorbing Caster Wheels |
|---|---|
| Model | 60 / 75 / 100 / 120 |
| Base Height (mm) | 18 / 22 / 27 / 30 |
| Pad Height (mm) | 5 / 7 / 8 / 10 |
| Steel Base Thickness (mm) | 10 / 18 / 28 /40 |
| Name | Heavy Duty Casters With Leveling Feet |
|---|---|
| Model | 60 / 75 / 100 / 120 |
| Base Height (mm) | 18 / 22 / 27 / 30 |
| Pad Height (mm) | 5 / 7 / 8 / 10 |
| Steel Base Thickness (mm) | 10 / 18 / 28 /40 |
| Name | Industrial Steel Caster Wheels Heavy Duty Polyurethane Casters Shock Absorbing |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Steel Core |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |