| Product Name | Heavy-Duty High Load Capacity Shock-Absorbing Universal Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 125/150/200mm |
| Wheel Color | Red |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Red PU Caster Wheels For Trolley |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Polyurethane (PU) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Threaded Stem Medium-Heavy Duty TPR Industrial Removable Caster Wheels – Smooth & Floor-Friendly Mobility |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Name | Red Castor Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Wheel Size | 25/30/40/50/65/75 Mm |
| Tread Width | 13/13/17/21/27/27 Mm |
| Load Height | 38/44/52/65/92/104 Mm |
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
|---|---|
| Load Capacity | 100 Lbs/ 45 Kg |
| Material | Transparent Cast PU |
| Type | Swivel/Stationary |
| Compatibility | Fits Most Standard Office Chairs |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
|---|---|
| Name | Furniture Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Product Name | Heavy Duty PU Castor |
|---|---|
| Type | Solid Wheel |
| Caster Brake Type | No Brake Included |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 50*28mm |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ |
|---|---|
| Wheel Material | High-quality PP , TPR Or Nylon |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing Or Double Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 65/75MM |
| Load Capacity | 150-200kg |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Type | Plate Caster (swivel & Rigid) |
| Wheel Diameter | 75 Mm (3″) |
| Tread Width | 27 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |