| Product Name | Heavy Duty Industrial Swivel Foam Rubber Casters With Brake – 3″ To 8″ Sizes, 200 Kg Load Capacity |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3″ / 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Material | Rubber |
| Wheel Width | 50mm |
| Plate Size | 115*76 Mm |
| Name | Heavy Duty Industrial Casters Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Material | Nylon, Stainless Steel |
|---|---|
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Tread Width | 50mm |
| Product Name | GD150F (Plate Mount Type) |
|---|---|
| Adjustable Height | 120+12mm |
| Wheel Width | 56 Mm (Extra-Wide For Stability) |
| Axle Diameter | 3.5inch |
| Hole Spacing | 70*70mm |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Swivel Radius | 75mm / 85mm / 98mm / 115mm (by Diameter) |
| Product Name | Heavy Duty PU Castor |
|---|---|
| Type | Solid Wheel |
| Caster Brake Type | No Brake Included |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 50*28mm |
| Product Name | Heavy-Duty High Load Capacity Shock-Absorbing Universal Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 125/150/200mm |
| Wheel Color | Red |
| Material | Stainless Steel, PA |
|---|---|
| Model Number | SY-16 |
| Product Name | Ultra Heavy 304 Stainless Steel PA Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 5''6'' 8''10''12'' |
| Product Name | 6"/8"/10" Brake / Rigid Extra Heavy-Duty MC Nylon Caster |
|---|---|
| Diameter | 6 Inch,8 Inch,10 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 150/200/250mm |
| Wheel Color | White, Orange |
| Name | Durable Heavy Loading PU Caster Wheel – 4 Inch Industrial Swivel & Brake Options |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Wheel Material | PU Tread + PP Core |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |