| Product Name | Double Ball Bearings Wheel Castor Fixed Plate |
|---|---|
| Diameter | 2 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 50mm |
| Wheel Color | White/Blue |
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Plate Size | 115×100 Mm |
| Name | Industrial PU 304 Stainless Steel Caster Wheels – 50 Mm (2") Smooth Rolling Castor |
|---|---|
| Type | Plate Caster (brake & Swivel & Rigid) |
| Plate Size | 54 × 44 Mm |
| Wheel Diameter | 50 Mm |
| Tread Width | 22 Mm |
| Name | Medium Duty Roller Bearing Nylon Caster Wheel – 80kg Wear-Resistant Flat Free Castor |
|---|---|
| Wheel Size | 2.5inch / 63mm |
| Bolt Hole Diameter | 13mm |
| Rim | Nylon Rim |
| Bearing | Roller Bearings |
| Wheel Diameter | 150mm / 200mm |
|---|---|
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 200 Mm (150 Mm Wheel) / 255 Mm (200 Mm Wheel) |
| Plate Size | 159×114 Mm |
| Name | Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Name | Medium Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Product Name | Heavy Duty Impact‑Resistant 304 Stainless Steel Castor Wheels – Nylon Wheel Industrial Cart Casters |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Bracket Material | 304 Stainless Steel |
| Name | Twin Wheel Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Single-ball Bearing |
| Load Height | 110 Mm (75 Mm), 129 Mm (100 Mm), 155 Mm (125 Mm) |
| Name | Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Swivel Radius | 84.5/100/119.5/156 Mm |
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |