| Name | 150mm Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Name | 2 Inch Transparent Crystal PVC Castors With Brake – Chrome Bracket Furniture Caster Wheels |
|---|---|
| Type | Furniture Caster |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 30kg |
| Plate Size | 42*42mm |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Load Height | 106.5 Mm / 130.5 Mm / 155 Mm |
| Material | Elastic Thermoplastic Rubber (flat) |
|---|---|
| Plate Size | 105*80 Mm/ 135*110 Mm |
| Name | Thermoplastic Rubber Casters |
| Tread Material | High Temperature Nylon |
| Plate Hole Spacing | 82 × 76.5 Mm / 107.5 × 102 Mm |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Product Name | Heavy Duty Durable Nylon Castor 8 Inch |
|---|---|
| Diameter | 8 Inch (200mm) |
| Customizable | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 200mm |
| Wheel Color | White/Gray/Blue |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Material | Rubber |
| Caster Brake Type | Swivel With Brake |
| Warranty | 1 Years |
| Name | Industrial PU Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane Tread + Polypropylene Core |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm / 160mm |
| Tread Width | 25mm / 30mm / 37mm / 40mm / 50mm |
| Load Height | 95mm / 125mm / 153mm / 195mm / 240mm |
| Name | Industrial Polypropylene Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | Polypropylene |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm / 160 |
| Tread Width | 25mm / 30mm / 37mm / 40mm / 50mm |
| Load Height | 95mm / 125mm / 153mm / 195mm / 240mm |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty TPR Swivel Caster Wheels – Industrial Mobility Solution |
|---|---|
| Tread Materials | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Wheel Diameter | 4″ / 5″ / 6″ / 8″ |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |