| Name | Industrial High-Elasticity TPR Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | High-Elasticity TPR |
| Thread Size | M12 × 30 Mm |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm / 160 |
| Tread Width | 25mm / 30mm / 37mm / 40mm / 50mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Material | Polypropylene, Polyurethane, Steel |
| Warranty | Unavailable |
| Product Name | 6" Seivel Heavy Duty Side Brake PU Castor |
| Material | Stainless Steel, PA |
|---|---|
| Model Number | SY-16 |
| Product Name | Ultra Heavy 304 Stainless Steel PA Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 5''6'' 8''10''12'' |
| Material | PP |
|---|---|
| Customization Support | OEM/ODM |
| Wheel DiameterWheel Diameter | 8" (200 Mm) |
| Bearing | Roller Bearing |
| Load Capacity | 600 Kg |
| Product Name | Polypropylene Tread Casters |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Customized Support | OEM / ODM |
| Tread Materials | PP |
| Bearing | Double‑ball Bearing |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Material Nylon |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Tread Width | 50mm |
| Material | Nylon/PU |
|---|---|
| Customization Support | Oem, Odm |
| Wheel DiameterWheel Diameter | 8" (200mm) |
| Caster Brake Type | Swivel With Brake |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Material | Polyurethane, Stainless Steel |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Material | Polyurethane, Stainless Steel |
|---|---|
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Model Number | SY-6 |
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 3/4/5" |