| Name | Twin Caster Wheels With Brakes |
|---|---|
| Product Name | Elastic Thermoplastic Rubber (TPR) All-Plastic Medical Casters |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Wheel Width | 24/32/32 Mm |
| Mounting Type | Plate/Threaded Stem With Total Brake |
| Product Name | 4 Inch Plastic TPR Silent Swivel Medical Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Diameter | 4 Inch (≈ 100 Mm) |
| Wheel Material | TPR (Thermoplastic Rubber) + Plastic |
| Load Capacity | 100 Kg |
| Bearing Type | 6202/6203 Bearing |
| Name | Medical Castor Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Single Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Material | Polyurethane, Stainless Steel |
|---|---|
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Material | Stainless Steel, Thermoplastic Rubber |
|---|---|
| Model Number | E12 SUS304 TPR Wheel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | E12 SUS304 TPR Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 2inch / 50mm |
| Product Name | Twin Wheel Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125 Mm |
| Single Wheel Width | 20 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Mounting Type | Threaded Stem With Total Brake |
| Name | Medical Castor Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | TPR Tread + PP Core |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
|---|---|
| Name | Furniture Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Warranty | Unavailable |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 65×94 Mm |
| Hole Spacing | 45×78mm / 45×71mm |
| Name | Red Castor Wheels |
|---|---|
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Wheel Size | 25/30/40/50/65/75 Mm |
| Tread Width | 13/13/17/21/27/27 Mm |
| Load Height | 38/44/52/65/92/104 Mm |